„Robi się ludziom wodę z mózgu, żeby załatwiać swoje interesy”
Mija drugi miesiąc odkąd z trzeciego piętra Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej zniknęły oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy. Krytycznie komentują to mieszkanki Cmolasu, które muszą rodzić w Rzeszowie, Mielcu, Tarnobrzegu i innych miastach, a do tego zostały pozbawione bardzo ważnych świadczeń ginekologicznych.

– Kobiety mówią, że starosta i radni powiatowi nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest oddział ginekologiczno-położniczy – mówi wójt Eugeniusz Galek. – To nie tylko porody. To również świadczenia medyczne z zakresu ginekologii. Mieszkanki powiatu zostały tego pozbawione. W miejsce zlikwidowanej porodówki w szpitalu miał powstać oddział rehabilitacji łóżkowej. Gdzie on jest?  Kobiety, ale i mężczyźni komentują to, że „robi się ludziom wodę z mózgu po to, żeby załatwiać swoje interesy”.
Będące w sytuacji bez wyjścia cmolesianki muszą korzystać z usług szpitali poza powiatem. Najczęstszym kierunkiem, jaki obierają, jest Rzeszów. Porody to jedno, opieka ginekologiczna to drugie. Dlatego gabinet o tej specjalizacji ma się pojawić w gminnym ośrodku zdrowia w Cmolasie, który ma rozpocząć działalność w 2018 roku.
5 Komentarze

  1. Dokładnie. Opieki ginekologicznej zostały pozbawione wszystkie kobiety powiatu. To chyba w ramach nowatorskiej profilaktyki ginekologicznej. Jako że mieszkam na wsi rozmawiam z kobietami. Która jest „obeznana w świecie” da sobie rade. Pojedzie do Rzeszowa,, do Mielca… Ale która jest biedniejsza i mniej zaradna to niestety, ale ze np. stanem zapalnym będzie chodziła aż się samo zaleczy albo jak ją przyciśnie coś gorszego i wtedy dopiero będzie zmuszona cos działać. Więc wkurza mnie to jak słyszę że kobiety nie dbają o swoje zdrowie, że tak ważna jest cytologia i badanie piersi. Pomijając fakt że nigdy nie było w Kolbuszowej nowoczesnej diagnostyki, takiej z prawdziwego zdarzenia, to teraz nie ma już nic. Jest mniej niż zero. Bo dawniej były przynajmniej akuszerki. Zaparzyły ziół, posadziły na wiadrze z naparem i coś tam pomogło. Teraz nie wiadomo nawet jakich ziół zaparzyć. Może uniwersytet w Weryni pomoże. Bo na medycynę w „kolbuszowskim” wydaniu nie ma co liczyć!

  2. Radni powiatu reprezentujący gminę Cmolas o ile mi wiadomo głosowali za likwidacją oddziału ginekologicznego i noworodkowego. Teraz proszę wszystkie kobiety z gminy Cmolas o zapamiętanie tego faktu przy najbliższych wyborach i rozliczenie swoich radnych z podjętych decyzji.

    • Brawo pani Krystyno. Wszystkie jesteśmy w tym samym położeniu bez względu na wiek należy pisać pisma do starosty, dyrektora i radnych. Do korsa chociaż oni zdania nie mają też.

  3. Pisma pisane do Starosty i szanownej Rady Powiatu, Wojewody nic nie dały nawet nie pokwapili się, aby na nie odpowiedzieć. Każda instytucja ma obowiązek w ciągu 14 dni dać odpowiedź. Jednak okazuje się, że nie wszędzie ten przepis jest przestrzegany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.