Pora się z tym oswoić. Symbolem Kolbuszowej stał się… zimiok [FILM]Nie skansen, nie rzeka Nil, ani nawet nie krokodyl, tylko pospolity ziemniak, albo raczej zimiok, stał się najbardziej rozpoznawalnym elementem związanym z Kolbuszową. O tym sympatycznym skądinąd warzywie i przyrządzanych z niego daniach w naszym skansenie informowano we wtorkowych (03.10) Aktualnościach TVP Rzeszów, a nawet w ogólnopolskim Telekeekspressie.
W materiale mogliśmy zobaczyć zajęcia kulinarne, w których uczestnicy przygotowywali z ziemniaków pełen obiad – zupę, gołąbki a nawet deser. Były to pączki, które powstały z przetartych, ugotowanych ziemniaków – z dodatkiem twarogu, żółtek, cukru i oczywiście marmolady. A w planach mają przygotowanie m.in.: kacapołów z mięsem, zalewajkę – prykiel i kaczkę nadziewaną ziemniakami.
TVP wskazuje, że kiedyś jedzono ziemniaki kiedy brakowało chleba. Dawały nie tylko siłę, ale także oczyszczały organizm. – Nasze babcie wiedziały, że ugotowane ziemniaki wraz z wywarem zalane żurem nie będą zakwaszały tak organizmu i dadzą mu to co jest cenne, czyli minerały i witaminy – podkreślała walory zalewajki Janina Olszowy, która prowadzi zajęcia w kolbuszowskim skansenie.Ziemniaka doceniają również w Kolbuszowej Górnej, gdzie kilka lat temu… postawiono mu pomnik, a do tego co roku odbywają się tam Lasowiackie Zimioki. Z Kolbuszowej Górnej pochodzi unikatowy przepis na kapustę ziemniaczaną, czyli ziemniaczankę na zakwasie, która jest nie do podrobienia. Tylko kilka osób jest w stanie ją przygotować tak jak trzeba i są to głownie ludzie z Kolbuszowej Górnej.
O wpływie ziemniaków i kapusty ziemniaczanej na rozwój populacji w Kolbuszowej Górnej w 2008 roku z mównicy sejmowej opowiedział poseł Zbigniew Chmielowiec. – Znasz ten kraj, gdzie kartofel dojrzewa – mówił poseł. A wicemarszałek Sejmu, Stefan Niesiołowski nie mógł opanować śmiechu.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.