Mielczanka walczy z Kronospanem: „Mam prawo do życia w czystym powietrzu”
Pani Agnieszka Trela, mieszkanka Mielca,  z firmą Kronospan w Sądzie Rejonowym w Mielcu  „spotkała się” dwukrotnie. Trzecia rozprawa ma się odbyć 16 grudnia b.r. Pozwanie kontrowersyjnej fabryki z powództwa cywilnego to w Mielcu sytuacja bez precedensu.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Firma Kronospan od ponad dwóch dekad produkuje w Mielcu płyty drewnopochodne. Zakład ten oskarżany jest przez mieszkańców o zatruwanie powietrza, a co za tym idzie – o wzrost liczby chorób dróg oddechowych i nowotworów. Mieszkańcy trzykrotnie protestowali przeciwko tej sytuacji. Wrażanie w całej Polsce zrobił pierwszy protest, kiedy to na ulice Mielca wyszło kilkanaście tysięcy osób.

„Musiałam jeść troty”

Teraz stała się jednak rzecz bez precedensu. Mieszkanka miasta, Agnieszka Trela pozwała firmę z powództwa cywilnego. Pierwsza rozprawa z udziałem obu stron odbyła się w lipcu i trwała sześć godzin. Na drugim takim spotkaniu w ubiegłym miesiącu zeznawali świadkowie. Trzecia rozprawa planowana jest na 16 grudnia. Mielczanka oskarża Kronospan o ograniczanie jej życia w czystym powietrzu.

Miarka przebrała się trzy lata temu. Wyszłam na podwórko, by usiąść sobie z dzieckiem w basenie. Musiałam wdychać i jeść troty – mówiła mielczanka. – W domu wszędzie czułam smród. Ileż to można? Oni są dużą firmą, mają swoich prawników. Możemy się tylko opierać. Mamy jedne płuca, jedno życie…


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

O wsparcie dla pani Agnieszki do władz miasta zaapelował radny Jarosław Szczerba: – To walka mieszkanki naszego miasta z korporacją. Trzymajmy za tą panią kciuki – oświadczył na ostatniej sesji Rady Miasta. – To  „starcie Dawida z Goliatem”. Jako samorząd moglibyśmy tę walkę z firmą prowadzić jak równy z równym. Dysponujemy przecież grupą fachowców: naczelników, prawników i innych osób.

Kronospan odmawia komentarza do czasu zakończenia tej sprawy.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.