Władysław Pogoda patronem nowo powstałego ronda w Kolbuszowej Górnej
Fot. UM Kolbuszowa

Nowo powstałe rondo w ciągu drogi krajowej nr 9 w Kolbuszowej Górnej będzie nosiło imię Władysława Pogody (1920-2018), znanego w całym kraju muzykanta ludowego z Huciny.
Rondo w Kolbuszowej Górnej wybudowano w ramach tzw. małej obwodnicy miasta, czyli drogi, która połączyła drogę krajową nr 9 z traktem wojewódzkim nr 987 na Sędziszów Małopolski.

Z petycją o nadanie mu nazwy „Pogodne Rondo imienia Władysława Pogody” wystąpił Michał Karkut, mieszkaniec Kolbuszowej Górnej i były sołtys tej miejscowości. Wniosek ten poparła Rada Miejska.

Władysław Pogoda to postać szczególna dla naszej lokalnej kultury – przekonuje w swej petycji Michał Karkut. – Był skrzypkiem i śpiewakiem, jedną z najwybitniejszych osobowości polskiego folkloru. Wraz ze swoją kapelą był laureatem wielu nagród i zwycięzcą licznych festiwali. Jako osoba wyjątkowo wesoła i radosna zawsze potrafił rozbawić wszelkie uroczystości. Zawsze budził pozytywne emocji. Dlatego upamiętnienie go poprzez nadanie jego patronatu nowo oddanemu rondu uznajemy za słuszne.
Władysław Pogoda urodził się w 1920 r. w Hucinie. Umiejętność gry na skrzypcach pozwoliła mu przeżyć II wojnę światową, kiedy został wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec.

Po 1945 r. wrócił do Huciny i zaczął grać w okolicznych zespołach. Był liderem Kapeli Władka Pogody. Przez lata współpracował z Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej. Grał lasowiackie melodie: polki, oberki i walczyki. Zdobył wiele nagród, w tym laur im. Oskara Kolberga. Zmarł 20 czerwca 2018 r.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.